فیلامنت چیست؟

فیلامنت Filament متریال یا مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی FDM که از رشته های پلیمری (پلاستیکی) ساخته می شود را به آن فیلامنت یا  Filament می گویندو به شکل رولهای( اغلب) نیم و یک کیلو گرمی در بازار موجود است.یکی از جنبه های اصلی پرینتر سه بعدی ، فیلامنت است که همان اهمیتی دارد که کارتریج در مورد پرینتر معمولی دارد کیفیت فیلامنت در چگونگی شکل نهایی تاثیر دارد همه پرینترهای سه بعدی در طراحی مربوطه خود مجموعه ای منحصر به فرد از دما ، سرعت و دامنه عملکردی دارند که باید هنگام انتخاب فیلامنت آنها را مرور کرده ودر نظر گرفته شود.

فیلامنت ها در رنگ، جنس و ضخامت های مختلفی عرضه می شوند. این مواد بسته به دمای ذوب خود تغییر حالت داده و پرینتر سه بعدی از طریق نازل می تواند لایه ها را روی هم قرار دهد تا قطعه ساخته شود.به لحاظ ضخامت، دو نوع فیلامنت با ضخامت 1.75 و3 میلیمتری وجود دارد. استفاده غالب و رایج فیلامنت در پرینترها با اندازه 1.75 میلیمتر است. اندازه خروجی نازل دستگاه تعیین کننده ضخامت مناسب فیلامنت برای آن دستگاه است.


فیلامنت PLA :فیلامنت PLa به دلیل ماهیت ایمن و غیر سمی خود، پرکاربرد ترین و بهترین فیلامنت برای پرینتر سه بعدی است و همچنین بهترین فیلامنت برای کودکانی است که پرینت سه بعدی (چاپ سه بعدی ) را دوست دارند

(فیلامنت قطر 1.75 و فیلامنت 3 میلی متر )

فیلامنت
خواص  ویژه
موارد استفاده
مقاومت
چگالی
دشواری پرینت کردن
دوام
دمای پرینت
دمای صفحه
نکته برای پرینت
PLA پی ال ای
راحتی پرینت - تجزیه پذیر -انعطاف پذیری کم
محصولات مصرفی
متوسط
 1240 KG/ msکم
متوسط
190-225
نیازی نیست
نیاز به فن خنک کاری کف دارد


فیلامنت ABS:فیلامنت ABS ماده ای بسیار بادوام ، قابل اعتماد و محکم برای پرینتر سه بعدی است که این ویژگی فیلامنت ABS باعث می شود که ماده خوبی برای چاپ سه بعدی باشد .


( فیلامنت قطر 1.75 و فیلامنت 3 میلی متر )


فیلامنت
خواص ویژه
موارد استفاده
مقاومت
چگالی
دشواری پرینت کردن
دوام
دمای پرینت
دمای صفحه
نکته برای پرینت
ABS ای بی اس
با دوام و مقاوم در برابر ضربه
قطعات کاربردی
متوسط
1010 KG/ ms
متوسط
زیاد
230-260
80-100
صفحه هیت بد باید خوب چسب  زده شود و فن کف خاموش باشد 


فیلامنتهای  ABSو PLA

فیلامنت PLA و فیلامنت ABS یکی از پرکاربردترین مواد مصرفی در پرینترهای سه بعدی محسوب می شود و دارای انواع رنگ، وزن و قطر فیلامنت می باشند.

انواع زیادی از مواد مصرفی وجود دارد که پرینتر های سه بعدی از آن تغذیه می کنند اما دو فیلامنت  ABS و PLA از بقیه رایج ترند. هم ABS و هم PLA با عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند. به این معنی که آنها در معرض گرما نرم و انعطاف پذیر می شوند و در هنگام سرما سخت. این فرآیند می تواند بارها و بارها برای آنها تکرار شود. قابلیت ذوب شدن و دوباره شکل گرفتن،ویژگی هایی است که آنها را در جامعه چاپگرهای سه بعدی شایع کرده و باعث شده این دو نوع پلاستیک بیشتر به عنوان مواد مصرفی یا متریال پرینتر سه بعدی شناخته شوند.

البته این تغییر شکل نباید با واکنش شیمیایی با مواد یا گازهای پیرامونی همراه باشد. همچنین با کاهش دما باید عمل برگشت به حالت جامد نیز با سرعت مناسب( زیاد) رخ دهد.

ویژگی های یک فیلامنت خوب :

  1. بر اثر گرما دهی، از خود بویی متصاعد نکند.
  2. در تمامی طول خود، دارای قطر یکسانی باشد و تلرانس ضخامتی نداشته باشد.
  3. داخل آن حباب های هوا محبوس نباشند، وجود حباب باعث خراب شدن و کاهش ظرافت خروجی قطعه می شود.
  4. در طول آن هیچ گونه قطعی و شکستگی وجود نداشته باشد. وجود شکستگی باعث نرسیدن مواد به اکسترودر و ناقص شدن کار می شود.
  5. جنس مواد اولیه بکار رفته در آن مرغوب باشد تا خروجی کار آن دارای کیفیت باشد.
  6. چسبندگی لایه های پرینت خوب باشد .
  7. مشخصات ابعادی قطعه پرینت شده پس از پرینت تغییر پیدا نکند
  8. رنگ دانه های فیلامنت به طور کامل و یکنواخت در داخل فیلامنت پخش شده باشد
شایان ذکر است که فیلامنت ها قابل بازیافت نمی باشند و پس از روان شدن بر اثر گرما نمی توان آنها را به حالت اولیه برگرداند.


Filamentها تاکنون در 25 رنگ و 12 نوع مختلف تولید شده اند.

ABS, PLA, PVA, HIPS, PC, POM, PA, PC ABS, WOOD, FELEXIBLE, PETG, T GLASS

فیلامنت Bamboofill از ترکیب چوب بامبو و PHA/PLA ساخته شده بوی چوب، لمس و حسی مانند چوب بدست می دهد.

Bamboofill توسط Color Fabb ساخته شده و در قطر های 2.85 و 1.75 میلی متری قابل تهیه است.

فیلامنت فیبر کربن: ساخته شده توسط Color Fabb در این فیلامنت که دو برابر سخت تر از PLA است از 20% مواد فیبر کربن استفاده شده که همین امر باعث می شود علاوه بر استحکام نسبتا بالا، شکننده نباشد.

سوالی که در همین ابتدای کار پیش می آید این است که کدام فیلامنت بهتر است؟ کدام فیلامنت را تهیه کنم؟
خیلی سریع جواب سوالتان را می دهم. PLA. فیلامنت PLA خوش اخلاق تر است! در صورتیکه برای کار با فیلامنت ABS باید مهارت بیشتری داشته باشید و حداقل چندماه با پرینترهای سه بعدی کار کرده باشید تا بتوانید با فیلامنت ABS یک شئ را به خوبی بسازید. فیلامنت ABS بعد از ذوب شدن و روی سطح قرار گرفتن دچار پیچش می شود. در صورتیکه ماهر باشید می توانید این پیچش و شکستگی را برطرف کنید. معمولا با تنظیم دمای صفحه و اتاق و انتخاب چسب و سرعت حرکت نازل و .. می توان مانع از خراب شدن شئ پرینت شده با فیلامنت ABS شد.
فیلامنت ABS در دمای 250 درجه سانتی گراد ذوب می شود. مقاومت در برابر دمای بالاتر را دارد. بوی نامطبوع ذوب شدن پلاستیک در هنگام چاپ قطعات از معایب این فیلامنت است. در صورتیکه چاپ قطعه با فیلامنت PLA در دمای 200 درجه سانتی گراد و بدون بو صورت می گیرد. هنگام چاپ قطعه با این فیلامنت دچار مشکل پیچش و شکستگی نخواهید شد. شنیده ام که طیف رنگی فیلامنت PLA بیشتر از ABS است. با این حال من هرگز نمی گویم فیلامنت ABS بد و PLA بهتر است. بلکه می گویم برای شروع کار و چاپ بسیاری از قطعه ها از فیلامنت PLA استفاده کنید تا در شروع کار از چاپ سه بعدی لذت ببرید. زمانیکه ماهر شدید و قِلِق دستگاهتان را فهمیدید در صورت نیاز از فیلامنت قوی و محکم ABS استفاده کنید.
علاوه بر این ، فیلامنت های دیگری نیز وجود دارند که در چاپ قطعه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
برای مثال فیلامنت چوب. این فیلامنت قطعا دارای پلیمر های پلاستیکی است که به همراه درصدی پودر چوب مورد استفاده قرار می گیرد و به قطعه، جلوه ای چوبی می دهد.
فیلامنت آهن. این فیلامنت نیز دارای درصدی پودر آهن می باشد و به شئ ظاهری فلزی می بخشد.
فیلامنت انعطاف پذیر (felexiable) این فیلامت قابل انعطاف بوده و کاربرد های خاص خودش را دارد. برای مثال می توان بند ساعت مچی و یا جلد و بک کاور گوشی را با این فیلامنت ساخت.
نکته آخر اینکه فیلامنت ها بصورت نوار رشته ای (رول) کیلویی فروخته می شوند. تکنولوژی ساخت این رول ها هر روز در حال تغییر است. برای مثال وقتی شما به فروشگاه قطعات یدکی پرینترهای سه بعدی مراجعه می کنید تا یک رول فیلامنت بخرید، فروشنده چند نمونه فیلامنت به شما پیشنهاد می کند. مثلا فیلامنت معمولی یا ضد پیچش (گِره) ؟ فیلامنت معمولی یا عطری؟ فیلامنت چه سایزی؟
منظور از فیلامنت ضد پیچش (گِره) این است که رول فیلامنت خاصیت ارتجاعی دارد و اگر سر ابتدایی فیلامنت را گم کنید در حلقه های رول پیچیده می شود و گره می خورد. نمونه ضد پیچش ، خاصیت ارتجاعی و گره خوردن را ندارد. فیلامنت عطری نیز مانند فیلامنت ضد پیچش (گره) یک آپشن برای جذب مشتری ست.
سایز فیلامنت ها نیز متفاوت است که شما می بایست مناسب با سایز نازل چاپگرتان اقدام به خرید فیلامنت کنید.
درصورتیکه نکته دیگری از فیلامنت جامانده باشد در ادامه خواهم گفت.


بالا